Columbia Home
Previous REU Programs

2017 Projects

Final Presentation videos

2016 Projects

Final presentation videos

  • “Constructions and Obstructions of Symplectic Embeddings” led by Jo Nelson.
    • Robert Castellano- Grad student
    • Katherine Christianson
    • Irit Huq-Kuruvilla
    • Greyson Potter
    • Roxane Sayde
    • Elizabeth Yoo
  • “Interacting particle systems and representations of quantized Lie Algebras” led by Jeffrey Kuan.
    • Darren Gooden- Grad student
    • Nguyen Dung
    • Noah Miller
    • Junho Won
    • Keke Zhang
  • “What does a random variety look like?” led by Daniel Halpern-Leistner and Daniel Litt.
    • Dan Gulotta- Grad student
    • Carl Lian- Grad student
    • Louisa Carpenter-Winch
    • Kevin Choi
    • Lilian Cohen
    • Theodore Coyne
    • Seth Davis
    • Willie Dong
    • Michael Tong
    • Jason Vaccaro
  • “Special project on Algebraic Stacks” led by Dave Hansen
    • Linus Hamann

 

2015 Projects

**Final presentation videos**

  • Spectral Graph Theory, Markov Chains, and the PageRank Algorithm, led by Alexander Drewitz and Paul Siegel
    • Darren Gooden – Grad student
    • Andrea Heyman – Grad student
    • Nguyen Chi Dung
    • Yujia Shi
    • Daniel Fan Yang
    • Greyson Katzel Potter
    • Hardik Devang Shah
    • Roxane Sayde
    • Louisa Carpenter-Winch
    • Jun Ho Yoon
  • Arithmetic Properties of Hurwitz Numbers, led by David Hansen
    • Pak-Hin Lee – Grad student
    • Srikar Varadaraj
    • Ashley Xin Xu
    • David-Linus Hamann
    • Kevin Choi
  • Obstructions to Symplectic Embeddings, led by Jo Nelson
    • Robert Castellano – Grad student
    • Kat Christianson
    • Nawaz Sultani
    • Irit Huq-Kuruvilla
    • Willie Guo Dong

 

2014 Projects

  • Left-orderable groups and knot surgery
    *End of project video*

    • Jennifer Hom – Faculty
    • Mike Wong – Grad Student
    • Katherine Christianson
    • Justin Goluboff
    • David Hamann
    • Srikar Varadaraj
  • Geometry of Coxeter Groups
    *End of project video*

    • Jason Behrstock – Faculty (CUNY)
    • Timothy Susse – Grad Student (CUNY)
    • Daniel Gulotta – Grad Student
    • Sarba Raj Bartaula
    • Lena Min Ji
    • Robert Lyman
    • Samir Mathrani
    • Ha-Young Shin
  • Reeb Dynamics of Lens Spaces
    *End of project video*

    • Jo Nelson – Faculty
    • Robert Castellano – Grad Student
    • Leonardo Abbrescia
    • Willie Dong
    • Irit Huq-Kuruvilla
    • Nawaz Sultani
  • Spectral Graph Theory and the PageRank Algorithm
    *End of project video*

    • Paul Siegel – Faculty
    • Thomas Nyberg – Grad Student
    • Riaz Helfer
    • Anish King
    • Samuel Nicoll
    • Robert Shorb

  

2013 Program

**Presentation videos available here.**

  • Heegaard Floer Homology and the Fundamental Group
    • Jennifer Hom – Faculty
    • Kristen Hendricks – Graduate Student
    • Fabian Doria-Medina
    • Michael Jackson
    • Joaquin Ruales
    • Hadas Zeilberger
  • Random Models on Planar Graphs
    • Clement Hongler – Faculty
    • Krzysztof Putyra – Graduate Student
    • Adrein Brochard
    • Woo Chang Chung
    • Reza Gheissari
    • Sung Chul Park
  • Knot Contact Homology
    • Adam Knapp – Faculty
    • Jingyu Zhao – Graduate Student
    • Romin Abdolahzadi
    • Justin Goluboff
    • Nilay Kumar
    • Oren Weiss
    • Venkata Yamajala
  • Elliptic Curves and Pairing Based Cryptography
    • Marc Masdeu – Faculty
    • Michael Woodbury – Faculty
    • Paul Lewis – Graduate Student
    • Joseph Eddy
    • Aditi Nair
    • Jenne O’Brien
    • Micah Smith
    • Yingtian Yang
    • John Yu

  

2012 Program

  • Applications of knot Floer homology to the concordance group
    • Jennifer Hom – Faculty
    • Peter Horn – Faculty
    • Kristen Hendricks – Graduate Student
    • Andrew Fanoe – Graduate Student
    • Michael Gartner
    • James Groccia
    • Christian Moscardi
    • Siran Li
    • Josh Tobin
  • Algebraic geometry over finite fields and rational curves
    • Johan de Jong – Faculty
    • Andrew Kiluk – Graduate Student
    • Tabes Bridges
    • Rankeya Datta
    • Joseph Eddy
    • Michael Newman
    • John Yu
  • Bordered Floer homology and knot complements
    • Adam Knapp – Faculty
    • Corrin Clarkson – Graduate Student
    • Andrew Fanoe – Graduate Student
    • Won Gyu Choi
    • Samson Koelle
    • Jenne O’Brien
    • Venkata Yamajala
    • Yifei Zhao
  • Appollonian Circle Packings (CU/NYU/CUNY RTG)
    • Timothy Heath – Graduate Student
    • Romin Abdolahzadi
    • Jonathan Goetz
    • Ke Huang

  

2011 Program

  • Knot Floer Homology: Properties and Computations
    • Jennifer Hom – Faculty
      Corrin Clarkson – Graduate Student
      Kristen Hendricks – Graduate Student
      Vivian Bailey
      Stephen Hancock
      Michael Newman
      Chun Ye
  • Computations of Non-commutative Knot Invariants
    • Shea Vela-Vick – Faculty
      Peter Horn – Faculty
      Ina Petkova – Graduate Student
      Jonathan Hanselman – Graduate Student
      Rankeya Datta
      Stephen Fitz
      Eden Prywes
      John Schultz
      Joshua Tobin
      Kitty Yang
  • Quantum Computing with Knots
    • Adam Knapp – Faculty
      Meagan Thompson – Graduate Student
      Sea Moon Cho
      Shazia Dharssi
      James Diotte
      Sung Chul Park
      Timothy Sun
  • Rigidity of Graphs in Space
    • Dylan Thurston – Faculty
      Joe Stern – Graduate Student
      Samuel Coolidge
      Jeffrey Kandel
      Arjun Mudan
      Monica Puri
  • RTG Undergraduate Research Projects

  

2010 Program

  • Rigidity of Graphs
    • Dylan Thurston – Faculty
      Andrew Fanoe – Graduate Student
      Fatima Ahmed
      Sherin George
      Matthew Jacobs
      Sung Chul Park
      Timothy Sun
      Chun Ye
  • Abelianized Characteristic Algebras of Legendrian Knots
    • Shea Vela-Vick – Faculty
      Rumen Zarev – Graduate Student
      Atanas Atanasov
      Jeffrey Irwin
      Daniel Kotzen
      Christopher Lopez
      Eliot Wycoff
  • Categorification of Quantum Groups and Geometry
    • Aaron Lauda – Faculty
      Sabin Cautis – Faculty
      Krzysztof Putyra – Graduate Student
      You Qi – Graduate Student
      Alexander Christian Moll
      Alex Blumenthal
      Alex Perry
      Andrew Zhang
      Axel Saenz
      Benjamin Albert
      James McIvor
      Jin Woo Jang
      Max Ehrman
      Rachel Vishnepolsky
      Sea Moon Cho
  • Eisentein Series and Zeta Functions
    • Yakov Kerzhner – Faculty
      Amella Farid
      Moyang Li

  

2009 Program

  • Knots, triple branched covers, and Heegaard Floer Homology
    • Adam Knapp – Faculty
      Rumen Zarev – Graduate Student
      Esther Adzhiashvili
      Axel Saenz-Rodriguez
      Claire Zukowski
  • Dehn twists and symplectic fixed points
    • Timothy Perutz – Faculty
      Robert Lipshitz – Faculty
      Thomas Peters – Graduate Student
      Jonathan Bloom – Graduate Student
      Alexandru Georgescu
      Jin Woo Jang
      Rachel Vishnepolsky
      Xuran Wang
  • Rigidity of graphs
    • Dylan Thurston – Faculty
      Joseph Ross – Graduate Student
      Ina Petkova – Graduate Student
      Samuel Frank
      Jiayang Jiang
  • Hyperbolic geometry
    • Maksim Lipyanskiy – Faculty
      Eric Potash
      Kyler Siegel
      Andrew Zhang
  • Sphere packing in odd dimensional hyperbolic space
    • Yakov Kerzhner – Faculty
      Alon Levy – Graduate Student
      Alex Blumenthal
      Christopher Lopez
      Alexander Moll
      Christopher Scaduto
      Warren Tai
  • Categorifying quantum groups
    • Aaron Lauda – Faculty
      Alex Ellis – Graduate Student
      Qi You – Graduate Student
      Corey Bregman
      Robert Legg
      James McIvor
      Delia Wang

  

2008 Program

  • Tower of Hanoi
    • Jason Behrstock – Faculty
      Eli Grigsby – Faculty
      Harold Sultan – Graduate Student
      Amy Cen
      So Eun Park
      Ian Spafford
      Michael Rand
      Andrew Zhang
    • So Eun Park posted a paper to the arxiv. It is available at: http://arxiv.org/pdf/0809.1179v1
  • TQFT
    • Aaron Lauda – Faculty
      Joelle Brichard – Graduate Student
      Ben Elias – Graduate Student
      Giwan Kim
      Andrew Kontaxis
      David Xia
  • Floer Homology
    • Adam Knapp – Faculty
      Ina Petkova – Graduate Student
      Roman Zarev – Graduate Student
      Yael Degany
      James Oyuang
      Xuran Wang
  • Hyperbolic Geometry
    • Max Lipyanskiy – Faculty
      Thomas Peters – Graduate Student
      Cory Bergman
      Taekgyu Lee
      Eric Potash
      Rachel Vishnepolsky
  • Polyhedral cones and their intersections with lattices
    • Michael Thaddeus – Faculty
      Alex Perry
      Christopher Lopez
      Atanas Atanasov

  

2007 Program

Print this page